LD1117S33CTR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 800MA SOT223
DataSheet
LD1117S33CTR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):15V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.3V @ 800mA
Current - Output:800mA
Current - Quiescent (Iq):10 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:75dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C