MC78M15ACDTRKG
Description
IC REG LINEAR 15V 500MA DPAK
DataSheet
MC78M15ACDTRKG PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):35V
Voltage - Output (Min/Fixed):15V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):-
Current - Supply (Max):-
PSRR:70dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:0°C ~ 125°C