REG113EA-2.5/2K5
Description
IC REG LINEAR 2.5V 400MA 8VSSOP
DataSheet
REG113EA-2.5/2K5 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):10V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.41V @ 400mA
Current - Output:400mA
Current - Quiescent (Iq):500 µA
Current - Supply (Max):1 mA
PSRR:65dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)