MC33275MN-2.5R2G
Description
IC REG LINEAR 2.5V 300MA 8DFN
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
MC33275MN-2.5R2G PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):13V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 300mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):200 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:75dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C