LD6815TD/36P,125
Manufacturer
NXP Semiconductors
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.6V 150MA 5TSOP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LD6815TD/36P,125 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.6V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.25V @ 150mA (Typ)
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):35 µA
Current - Supply (Max):150 µA
PSRR:75dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Transient Voltage
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C