XC6503A301PR-G
Description
IC REG LINEAR 3V 500MA SOT89-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
XC6503A301PR-G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.25V @ 300mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):30 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:55dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)