LD6835K/285PX
Manufacturer
NXP Semiconductors
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.85V 300MA 4HXSON
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LD6835K/285PX PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.85V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.24V @ 300mA (Typ)
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):75 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:75dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Soft Start
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C