MAX8510EXK33+GC7
Manufacturer
Maxim Integrated
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 120MA SC70-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
MAX8510EXK33+GC7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.12V @ 120mA (Typ)
Current - Output:120mA
Current - Quiescent (Iq):90 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:78dB ~ 54dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features:Shutdown
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device Package:SC-70-5
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SG7818L-883B
SG7818L-883B
IC REG LINEAR 20CLCC
SG7808AT-DESC
SG7808AT-DESC
IC REG LINEAR TO39
PQ7RV4
PQ7RV4
IC REG LIN POS ADJ 4.6A TO220-4
MAX8510EXK33+GC7
MAX8510EXK33+GC7