EZ1084CM-1.5TRT
Manufacturer
Semtech
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.5V 5A TO263
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
EZ1084CM-1.5TRT PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):7V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.35V @ 5A
Current - Output:5A
Current - Quiescent (Iq):-
Current - Supply (Max):-
PSRR:72dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:0°C ~ 125°C (TJ)