MAQ5300-1.5YML-TRVAO
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.5V 300MA 6DFN
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
MAQ5300-1.5YML-TRVAO PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.2V @ 300mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):120 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:65dB ~ 42dB (1kHz ~ 20kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C