LTC1530CS8-2.8#PBF
Description
IC REG CTRLR INTEL 1OUT 8SOIC
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Special Purpose
DataSheet
LTC1530CS8-2.8#PBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Applications:Controller, Intel Pentium® II, AMD-K6®-2
Voltage - Input:3.75V ~ 13.2V
Number of Outputs:1
Voltage - Output:2.8V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)