FOD3150SD
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
OPTOISO 5KV 1CH GATE DRIVER 8SMD
Catalog
Isolators - Gate Drivers
DataSheet
FOD3150SD PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Technology:Optical Coupling
Number of Channels:1
Voltage - Isolation:5000Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):20kV/µs
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):500ns, 500ns
Pulse Width Distortion (Max):300ns
Rise / Fall Time (Typ):60ns, 60ns
Current - Output High, Low:1A, 1A
Current - Peak Output:1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.5V
Current - DC Forward (If) (Max):25 mA
Voltage - Output Supply:15V ~ 30V
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C