5962-0420501HXA
Manufacturer
Broadcom
VIGOR # :
Description
OPTOISO 1.5KV GATE DRVR 8DIPGW
Catalog
Isolators - Gate Drivers
DataSheet
5962-0420501HXA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Technology:Optical Coupling
Number of Channels:1
Voltage - Isolation:1500VDC
Common Mode Transient Immunity (Min):10kV/µs
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):500ns, 500ns
Pulse Width Distortion (Max):300ns
Rise / Fall Time (Typ):100ns, 100ns
Current - Output High, Low:500mA, 500mA
Current - Peak Output:600mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.5V
Current - DC Forward (If) (Max):25 mA
Voltage - Output Supply:15V ~ 30V
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C