ACPL-5160-300
Manufacturer
Broadcom
VIGOR # :
Description
OPTOISO 1.5KV GATE DRVR 16SMDGW
Catalog
Isolators - Gate Drivers
DataSheet
ACPL-5160-300 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Technology:Optical Coupling
Number of Channels:1
Voltage - Isolation:1500VDC
Common Mode Transient Immunity (Min):9kV/µs
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):500ns, 500ns
Pulse Width Distortion (Max):300ns
Rise / Fall Time (Typ):100ns, 100ns
Current - Output High, Low:2A, 2A
Current - Peak Output:2.5A
Voltage - Forward (Vf) (Typ):-
Current - DC Forward (If) (Max):-
Voltage - Output Supply:15V ~ 30V
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C