RV1S9060ACCSP-10YC#SC0
Manufacturer
Renesas Electronics America
VIGOR # :
Description
HI-SPEED OPTOCPLR LSO-5
Catalog
Optoisolators - Logic Output
DataSheet
RV1S9060ACCSP-10YC#SC0 PDF
Type Description
Series:-
Package:Strip
Part Status:Active
Number of Channels:1
Inputs - Side 1/Side 2:1/0
Voltage - Isolation:5000Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):50kV/µs
Input Type:-
Output Type:CMOS
Current - Output / Channel:10 mA
Data Rate:15Mbps
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):60ns, 60ns
Rise / Fall Time (Typ):5ns, 5ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.55V
Current - DC Forward (If) (Max):6mA
Voltage - Supply:6V
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:6-SOIC (0.295", 7.50mm Width), 5 Leads