HCPL-0631-500E
Manufacturer
Broadcom
VIGOR # :
Description
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COLL 8SO
Catalog
Optoisolators - Logic Output
DataSheet
HCPL-0631-500E PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Number of Channels:2
Inputs - Side 1/Side 2:2/0
Voltage - Isolation:3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):10kV/µs
Input Type:DC
Output Type:Open Collector, Schottky Clamped
Current - Output / Channel:50 mA
Data Rate:10MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):100ns, 100ns
Rise / Fall Time (Typ):24ns, 10ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.5V
Current - DC Forward (If) (Max):15mA
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)