6N137-500E
Manufacturer
Broadcom
VIGOR # :
Description
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP GW
Catalog
Optoisolators - Logic Output
DataSheet
6N137-500E PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Number of Channels:1
Inputs - Side 1/Side 2:1/0
Voltage - Isolation:3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):1kV/µs
Input Type:DC
Output Type:Open Collector, Schottky Clamped
Current - Output / Channel:50 mA
Data Rate:10MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):75ns, 75ns
Rise / Fall Time (Typ):24ns, 10ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.5V
Current - DC Forward (If) (Max):20mA
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C