FOD2200V
Description
OPTOISO 5KV TRI-STATE 8DIP
DataSheet
FOD2200V PDF
Package:Tube
Part Status:Not For New Designs
Voltage - Isolation:5000Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):10kV/µs
Input Type:DC
Output Type:Tri-State
Current - Output / Channel:25 mA
Rise / Fall Time (Typ):80ns, 25ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.4V
Current - DC Forward (If) (Max):10mA
Voltage - Supply:4.5V ~ 20V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)