TLP2200F
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
VIGOR # :
Description
OPTOISO 2.5KV TRI-STATE 8DIP
Catalog
Optoisolators - Logic Output
DataSheet
TLP2200F PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Number of Channels:1
Inputs - Side 1/Side 2:1/0
Voltage - Isolation:2500Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):1kV/µs
Input Type:DC
Output Type:Tri-State
Current - Output / Channel:25 mA
Data Rate:2.5MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):400ns, 400ns
Rise / Fall Time (Typ):35ns, 20ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.55V
Current - DC Forward (If) (Max):10mA
Voltage - Supply:4.5V ~ 20V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)