74OL6000300
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
OPTOISO 5.3KV PUSH PULL 6DIP
Catalog
Optoisolators - Logic Output
DataSheet
74OL6000300 PDF
Type Description
Series:OPTOLOGIC™
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Number of Channels:1
Inputs - Side 1/Side 2:1/0
Voltage - Isolation:5300Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):5kV/µs
Input Type:Logic
Output Type:Push-Pull, Totem Pole
Current - Output / Channel:40 mA
Data Rate:15MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):100ns, 100ns
Rise / Fall Time (Typ):45ns, 5ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):-
Current - DC Forward (If) (Max):-
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:6-DIP (0.300", 7.62mm)