FOD2200S
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
OPTOISO 5KV TRI-STATE 8SMD
Catalog
Optoisolators - Logic Output
DataSheet
FOD2200S PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Number of Channels:1
Inputs - Side 1/Side 2:1/0
Voltage - Isolation:5000Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):10kV/µs
Input Type:DC
Output Type:Tri-State
Current - Output / Channel:25 mA
Data Rate:2.5MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):300ns, 300ns
Rise / Fall Time (Typ):80ns, 25ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.4V
Current - DC Forward (If) (Max):10mA
Voltage - Supply:4.5V ~ 20V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C