HCPL-5300#300
Description
OPTOISO 1.5KV OPEN COLL 8SMD GW
Catalog
Optoisolators - Logic Output
DataSheet
HCPL-5300#300 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Number of Channels:1
Inputs - Side 1/Side 2:1/0
Voltage - Isolation:1500VDC
Common Mode Transient Immunity (Min):10kV/µs (Typ)
Input Type:DC
Output Type:Open Collector, Schottky Clamped
Current - Output / Channel:15 mA
Data Rate:-
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):750ns, 500ns
Rise / Fall Time (Typ):-
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.5V
Current - DC Forward (If) (Max):25mA
Voltage - Supply:4.5V ~ 30V
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C