ACPL-5601L-200
Description
OPTOISO 1.5KV OPN COLLECTOR 8DIP
Catalog
Optoisolators - Logic Output
DataSheet
ACPL-5601L-200 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Number of Channels:1
Inputs - Side 1/Side 2:1/0
Voltage - Isolation:1500VDC
Common Mode Transient Immunity (Min):1kV/µs
Input Type:DC
Output Type:Open Collector, Schottky Clamped
Current - Output / Channel:25 mA
Data Rate:10MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):100ns, 100ns
Rise / Fall Time (Typ):20ns, 8ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.55V
Current - DC Forward (If) (Max):20mA
Voltage - Supply:3V ~ 3.6V
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-CDIP (0.300", 7.62mm)