LH1262CAC
Manufacturer
Vishay / Semiconductor - Opto Division
VIGOR # :
Description
OPTOISO 5.3KV 2CH PHVOLT 8-SMD
Catalog
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
DataSheet
LH1262CAC PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Number of Channels:2
Voltage - Isolation:5300Vrms
Current Transfer Ratio (Min):-
Current Transfer Ratio (Max):-
Turn On / Turn Off Time (Typ):35µs, 90µs
Rise / Fall Time (Typ):-
Input Type:DC
Output Type:Photovoltaic
Voltage - Output (Max):15V
Current - Output / Channel:1µA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.26V
Current - DC Forward (If) (Max):50 mA
Vce Saturation (Max):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C