HCPL-4562-020E
Description
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8DIP
Catalog
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
DataSheet
HCPL-4562-020E PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Number of Channels:1
Voltage - Isolation:5000Vrms
Current Transfer Ratio (Min):-
Current Transfer Ratio (Max):-
Turn On / Turn Off Time (Typ):-
Rise / Fall Time (Typ):-
Input Type:DC
Output Type:Transistor with Base
Voltage - Output (Max):20V
Current - Output / Channel:8mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.3V
Current - DC Forward (If) (Max):12 mA
Vce Saturation (Max):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)