HCPL2503
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8DIP
Catalog
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
DataSheet
HCPL2503 PDF
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Number of Channels:1
Voltage - Isolation:2500Vrms
Current Transfer Ratio (Min):12% @ 16mA
Current Transfer Ratio (Max):-
Turn On / Turn Off Time (Typ):450ns, 300ns
Rise / Fall Time (Typ):-
Input Type:DC
Output Type:Transistor with Base
Voltage - Output (Max):20V
Current - Output / Channel:8mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.45V
Current - DC Forward (If) (Max):25 mA
Vce Saturation (Max):-
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)