MCT2201300W
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP
Catalog
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
DataSheet
MCT2201300W PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Number of Channels:1
Voltage - Isolation:5300Vrms
Current Transfer Ratio (Min):100% @ 10mA
Current Transfer Ratio (Max):-
Turn On / Turn Off Time (Typ):2µs, 2µs
Rise / Fall Time (Typ):-
Input Type:DC
Output Type:Transistor with Base
Voltage - Output (Max):30V
Current - Output / Channel:50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.25V
Current - DC Forward (If) (Max):100 mA
Vce Saturation (Max):400mV
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:6-DIP (0.400", 10.16mm)