FOD617C300
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP
Catalog
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
DataSheet
FOD617C300 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Number of Channels:1
Voltage - Isolation:5000Vrms
Current Transfer Ratio (Min):100% @ 10mA
Current Transfer Ratio (Max):200% @ 10mA
Turn On / Turn Off Time (Typ):-
Rise / Fall Time (Typ):4µs, 3µs
Input Type:DC
Output Type:Transistor
Voltage - Output (Max):70V
Current - Output / Channel:50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.35V
Current - DC Forward (If) (Max):50 mA
Vce Saturation (Max):400mV
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:4-DIP (0.300", 7.62mm)