FODM3021R2
Description
TRIAC OUTPUT OPTOCOUPLER
Catalog
Optoisolators - Triac, SCR Output
DataSheet
FODM3021R2 PDF
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Output Type:Triac
Zero Crossing Circuit:No
Number of Channels:1
Voltage - Isolation:3750Vrms
Voltage - Off State:400 V
Static dV/dt (Min):10V/µs (Typ)
Current - LED Trigger (Ift) (Max):15mA
Current - On State (It (RMS)) (Max):70 mA
Current - Hold (Ih):300µA (Typ)
Turn On Time:-
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.2V
Current - DC Forward (If) (Max):60 mA
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C