APT1211SZ
Description
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4SOP
DataSheet
APT1211SZ PDF
Type Description
Series:APT
Package:Tape & Reel (TR)
Number of Channels:1
Voltage - Isolation:3750Vrms
Voltage - Off State:600 V
Static dV/dt (Min):500V/µs
Current - LED Trigger (Ift) (Max):10mA
Current - On State (It (RMS)) (Max):50 mA
Current - Hold (Ih):3.5mA
Turn On Time:100µs (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.21V
Current - DC Forward (If) (Max):50 mA
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C