H11C5300
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
OPTOISOLATOR 5.3KV SCR 6DIP
Catalog
Optoisolators - Triac, SCR Output
DataSheet
H11C5300 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Output Type:SCR
Zero Crossing Circuit:No
Number of Channels:1
Voltage - Isolation:5300Vrms
Voltage - Off State:400 V
Static dV/dt (Min):500V/µs
Current - LED Trigger (Ift) (Max):20mA
Current - On State (It (RMS)) (Max):300 mA
Current - Hold (Ih):-
Turn On Time:-
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.2V
Current - DC Forward (If) (Max):60 mA
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:6-DIP (0.300", 7.62mm)