BRT12F-X016
Manufacturer
Vishay / Semiconductor - Opto Division
VIGOR # :
Description
PHOTOCOUPLER TRIAC
Catalog
Optoisolators - Triac, SCR Output
DataSheet
BRT12F-X016 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Output Type:Triac
Zero Crossing Circuit:No
Number of Channels:1
Voltage - Isolation:5300Vrms
Voltage - Off State:600 V
Static dV/dt (Min):10kV/µs
Current - LED Trigger (Ift) (Max):1.2mA
Current - On State (It (RMS)) (Max):300 mA
Current - Hold (Ih):500µA
Turn On Time:-
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.1V
Current - DC Forward (If) (Max):20 mA
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:6-DIP (0.400", 10.16mm)