MCN500VKIT7
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP KIT MICA 1PF-1200PF 60PCS
Catalog
Capacitor Kits
DataSheet
MCN500VKIT7 PDF
Type Description
Series:MCN
Package:Bulk
Part Status:Active
Kit Type:Mica
Capacitance Range:1pF ~ 1200pF
Mounting Type:Surface Mount
Voltage - Rated:500V
Tolerance:±0.5pF, ±5%
Applications:RF, Microwave, High Frequency
Features:High Q, Low Loss
Quantity:60 Pieces (12 Values - 5 Each)
Packages Included:1210, 1812, 2220 (3225, 4532, 5750 Metric)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
KITLAB-TAJ TPS
KITLAB-TAJ TPS
CAP TANT KIT
LK0001
LK0001
MLCC LAB KIT
LL-NFM-KIT-DE-C
LL-NFM-KIT-DE-C
LOW ESL LL SERIES/NFM SERIES
73078-UU-48
73078-UU-48
CBL ASSY SMA-MMCX RG178B 4'
UL PC 175/125 HG
UL PC 175/125 HG
7X4.9X7 ENCLOSURE
D1312M
D1312M
J-TYPE IN,RS-485 OUT, MODBUS RTU
MCN500VKIT7
MCN500VKIT7
CAP KIT MICA 1PF-1200PF 60PCS