PDUMV20HVNET2
Manufacturer
Tripp Lite
VIGOR # :
Description
PDU SWITCHED 208V-240V 20A 7 C13
Catalog
Power Distribution, Surge Protectors
DataSheet
PDUMV20HVNET2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:PDU (Power Distribution Unit)
Mounting Type:Rack, Vertical
Current - Max:20A
Region Utilized:International
Overload Protection:-
Connector - AC Input:NEMA L6-20P
Connector - AC Output:IEC 320-C13 (7), C19
Voltage - Input:200 ~ 240V
Housing Material:-
Media Lines Protected:-
AC Outlets:8
Energy:-
Cord Length:10' (3.05m)
Approval Agency:CE, NOM, UL
Features:Load Meter
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SURGE PROTECTION
PDUB30
PDUB30
PDU DUAL HOT SWAP 120V 30A
SURGE PROTECTION DEVICE 600V