E18/4/10/R-4F1
Manufacturer
FERROXCUBE
VIGOR # :
Description
PLANAR E CORES
Catalog
Ferrite Cores
DataSheet
E18/4/10/R-4F1 PDF
Type Description
Series:*
Package:Bulk
Part Status:Active
Core Type:E
Supplier Device Package:E 18 x 4 x 10
Material:-
Diameter:-
Inductance Factor (Al):-
Tolerance:-
Gap:-
Effective Permeability (µe):-
Initial Permeability (µi):-
Core Factor (ΣI/A) mm-1:-
Effective Length (le) mm:-
Effective Area (Ae) mm²:-
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:-
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:-
Finish:Uncoated
Height:4.00mm
Length:18.00mm
Width:10.00mm