RM12/ILP-3F36-E250
Manufacturer
FERROXCUBE
VIGOR # :
Description
RM CORES 2PC SET
Catalog
Ferrite Cores
DataSheet
RM12/ILP-3F36-E250 PDF
Type Description
Series:*
Package:Bulk
Part Status:Active
Core Type:RM
Supplier Device Package:RM 12
Material:3F36
Diameter:-
Inductance Factor (Al):250 nH
Tolerance:±3%
Gap:Gapped
Effective Permeability (µe):56
Initial Permeability (µi):-
Core Factor (ΣI/A) mm-1:0.388
Effective Length (le) mm:42
Effective Area (Ae) mm²:148
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:125
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:6200
Finish:Uncoated
Height:24.50mm
Length:37.40mm
Width:16.10mm