ER9.5/2.5/5-3C92-S
Manufacturer
FERROXCUBE
VIGOR # :
Description
PLANAR ER CORES 2PC SET
Catalog
Ferrite Cores
DataSheet
ER9.5/2.5/5-3C92-S PDF
Type Description
Series:*
Package:Bulk
Part Status:Active
Core Type:ER
Supplier Device Package:ER 9.5 x 2.5 x 5
Material:3C92
Diameter:-
Inductance Factor (Al):-
Tolerance:±25%
Gap:Ungapped
Effective Permeability (µe):1000
Initial Permeability (µi):-
Core Factor (ΣI/A) mm-1:1.67
Effective Length (le) mm:14.2
Effective Area (Ae) mm²:8.47
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:7.6
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:120
Finish:Uncoated
Height:2.45mm
Length:9.50mm
Width:5.00mm