
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | DCmind, 89831 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | DC Motor |
| Function: | Gearmotor |
| Motor Type: | Brushed |
| Voltage - Rated: | 12VDC |
| RPM: | 285 RPM |
| Torque - Rated (oz-in / mNm): | 122 / 860 |
| Power - Rated: | 57W |
| Encoder Type: | - |
| Size / Dimension: | - |
| Diameter - Shaft: | 0.394" (10.00mm) |
| Length - Shaft and Bearing: | 1.319" (33.50mm) |
| Mounting Hole Spacing: | - |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Features: | Key, Noise Filter |
| Gear Reduction Ratio: | 10 |
| Torque - Max Momentary (oz-in / mNm): | 1416 / 10000 |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 70°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 20 |
Current price of 89831005 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
GEARMOTOR 9.5 RPM 24V
SERVOMOTOR 2000 RPM 200V
SERVOMOTOR RC 6V DF METAL GEARED
GEARMOTOR 285 RPM 12V
DC DC CONVERTER 24V 50W
DC DC CONVERTER 5V 50W
DC DC CONVERTER 6.5V 200W