R88M-G40030H-BOS2
Description
SERVOMOTOR 3000 RPM 200V
Catalog
Motors - AC, DC
DataSheet
R88M-G40030H-BOS2 PDF
Type Description
Series:OMNUC G
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:AC Motor
Function:Servomotor
Motor Type:-
Voltage - Rated:200VAC
RPM:3000 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm):184.1 / 1300
Power - Rated:400W
Encoder Type:Incremental
Size / Dimension:Square - 2.362" x 2.362" (60.00mm x 60.00mm)
Diameter - Shaft:0.551" (14.00mm)
Length - Shaft and Bearing:1.181" (30.00mm)
Mounting Hole Spacing:2.756" (70.00mm)
Termination Style:Cable with Connector
Features:Brake, Key, Oil Seal
Gear Reduction Ratio:-
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm):509.8 / 3600
Operating Temperature:0°C ~ 40°C