
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | DC Motor |
| Function: | Gearmotor |
| Motor Type: | Brushed |
| Voltage - Rated: | 6VDC |
| RPM: | 420 RPM |
| Torque - Rated (oz-in / mNm): | 1.388 / 9.8 |
| Power - Rated: | - |
| Encoder Type: | - |
| Size / Dimension: | Rectangular - 0.394" x 0.472" (10.00mm x 12.00mm) |
| Diameter - Shaft: | 0.118" (3.00mm) |
| Length - Shaft and Bearing: | 0.354" (9.00mm) |
| Mounting Hole Spacing: | 0.354" (9.00mm) |
| Termination Style: | Solder Tab |
| Features: | - |
| Gear Reduction Ratio: | 50 |
| Torque - Max Momentary (oz-in / mNm): | - |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 40°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of COM0805 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
L12-S MICRO LINEAR ACTUATOR
GEARMOTOR 180 RPM 6V METAL EXTD
SERVOMOTOR 3000 RPM 230V
XTAL OSC XO 49.3333MHZ CMOS SMD
GEARMOTOR 420 RPM 6V MICRO METAL
DC DC CONVERTER 48V 400W
DC DC CONVERTER 28V 75W