R88M-K10030H-S2
Manufacturer
Omron Automation & Safety Services
VIGOR # :
Description
SERVOMOTOR 3000 RPM 230V
Catalog
Motors - AC, DC
DataSheet
R88M-K10030H-S2 PDF
Type Description
Series:Accurax G5
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:AC Motor
Function:Servomotor
Motor Type:-
Voltage - Rated:230VAC
RPM:3000 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm):45.32 / 320
Power - Rated:100W
Encoder Type:Incremental
Size / Dimension:Square - 1.575" x 1.575" (40.00mm x 40.00mm)
Diameter - Shaft:0.315" (8.00mm)
Length - Shaft and Bearing:0.984" (25.00mm)
Mounting Hole Spacing:1.811" (46.00mm)
Termination Style:Connector
Features:Key
Gear Reduction Ratio:-
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm):134.5 / 950
Operating Temperature:0°C ~ 40°C