R88M-W1K530H-BS2
Description
SERVOMOTOR 3000 RPM 200V
Catalog
Motors - AC, DC
DataSheet
R88M-W1K530H-BS2 PDF
Type Description
Series:OMNUC W
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:AC Motor
Function:Servomotor
Motor Type:-
Voltage - Rated:200VAC
RPM:3000 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm):693.9 / 4900
Power - Rated:1.5kW
Encoder Type:Incremental
Size / Dimension:Square - 3.937" x 3.937" (100.00mm x 100.00mm)
Diameter - Shaft:0.945" (24.00mm)
Length - Shaft and Bearing:1.772" (45.00mm)
Mounting Hole Spacing:4.528" (115.00mm)
Termination Style:Connector
Features:Brake, Key
Gear Reduction Ratio:-
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm):2082 / 14700
Operating Temperature:0°C ~ 40°C