R88M-W20030T
Manufacturer
Omron Automation & Safety Services
VIGOR # :
Description
SERVOMOTOR 3000 RPM 200V
Catalog
Motors - AC, DC
DataSheet
R88M-W20030T PDF
Type Description
Series:OMNUC W
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:AC Motor
Function:Servomotor
Motor Type:-
Voltage - Rated:200VAC
RPM:3000 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm):90.21 / 637
Power - Rated:200W
Encoder Type:Absolute
Size / Dimension:Square - 2.362" x 2.362" (60.00mm x 60.00mm)
Diameter - Shaft:0.551" (14.00mm)
Length - Shaft and Bearing:1.181" (30.00mm)
Mounting Hole Spacing:2.756" (70.00mm)
Termination Style:Wire Leads with Connector
Features:-
Gear Reduction Ratio:-
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm):270.5 / 1910
Operating Temperature:0°C ~ 40°C