DSML-0630-18P
Manufacturer
Delta Electronics / EMI
VIGOR # :
Description
SOLENOID LATCH PULL PULSE 18V
Catalog
Solenoids, Actuators
DataSheet
DSML-0630-18P PDF
Type Description
Series:DSML
Package:Box
Part Status:Active
Technology:Electromechanical
Type:Open Frame Latching (Pull)
Duty Cycle:Pulse
Voltage - Rated:18VDC
Stroke Length:0.500" (12.70mm)
Power (Watts):40 W
DC Resistance (DCR):8Ohm
Bushing Thread:-
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Size / Dimension:1.200" L x 0.750" W x 0.750" H (29.46mm x 19.05mm x 19.05mm)
Diameter - Shaft:0.250" (6.35mm)