
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | DSOL |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Technology: | Electromechanical |
| Type: | Open Frame (Pull) |
| Duty Cycle: | Continuous |
| Voltage - Rated: | 18VDC |
| Stroke Length: | 0.500" (12.70mm) |
| Power (Watts): | 4.8 W |
| DC Resistance (DCR): | 66Ohm |
| Bushing Thread: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Size / Dimension: | 1.160" L x 0.750" W x 0.750" H (29.46mm x 19.05mm x 19.05mm) |
| Diameter - Shaft: | 0.250" (6.35mm) |
| Shaft Detail: | Clevis |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 |
Current price of DSOL-0630-18C is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
LAMINATED SOLENOID 2000 - 120 VA
DC SOLENOID, OPEN FRAME PUSH TYP
SOLENOID LATCH PULL PULSE 12V
DC SOLENOID, OPEN FRAME PULL TYP
CONN HEADER SMD 20POS 2.54MM
DC DC CONVERTER 28V 400W
CIR BRK THRM-MAG 8A 250VAC/65VDC