DSML-0630-24P
Manufacturer
Delta Electronics / EMI
VIGOR # :
Description
SOLENOID LATCH PULL PULSE 24V
Catalog
Solenoids, Actuators
DataSheet
DSML-0630-24P PDF
Type Description
Series:DSML
Package:Box
Part Status:Active
Technology:Electromechanical
Type:Open Frame Latching (Pull)
Duty Cycle:Pulse
Voltage - Rated:24VDC
Stroke Length:0.500" (12.70mm)
Power (Watts):40 W
DC Resistance (DCR):14Ohm
Bushing Thread:-
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Size / Dimension:1.200" L x 0.750" W x 0.750" H (29.46mm x 19.05mm x 19.05mm)
Diameter - Shaft:0.250" (6.35mm)
Shaft Detail:Clevis
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
F0494A
F0494A
SOLENOID PULL INTERMITTENT 24V