
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PANdrive™ |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Type: | Hybrid |
| Coil Type: | Bipolar |
| Voltage - Rated: | 24VDC |
| Current Rating (Amps): | 2.8 A |
| Steps per Revolution: | 200 |
| Step Angle: | 1.8° |
| Accuracy: | - |
| Torque - Holding (oz-in / mNm): | 438.99 / 3100 |
| Size / Dimension: | Square - 2.362" x 2.362" (60.00mm x 60.00mm) |
| NEMA Frame Size: | 24 |
| Diameter - Shaft: | 0.315" (8.00mm) |
| Length - Shaft and Bearing: | 0.945" (24.00mm) |
| Mounting Hole Spacing: | 1.856" (47.14mm) |
| Termination Style: | Wire Leads with Connector |
| Operating Temperature: | - |
| Coil Resistance: | - |
| Features: | Integrated Controller, Flatted Shaft |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 |
Current price of PD60-4-1161 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
PERMANENT MAGNET STEPPER MOTOR
STEPPER MOTOR HYBRID BIPOLAR 24V
STEP MOTOR HYBRID UNIPOLAR 24V
STEPPER MOTOR HYBRID BIPOLAR 24V
CONN DIN HDR 48POS PCB RA GOLD
IC ADC 16BIT SAR 28SSOP
DC DC CONVERTER 72V 50W