
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 23KM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Hybrid |
| Coil Type: | Unipolar |
| Voltage - Rated: | 24VDC |
| Current Rating (Amps): | 2 A |
| Steps per Revolution: | 200 |
| Step Angle: | 1.8° |
| Accuracy: | - |
| Torque - Holding (oz-in / mNm): | 92.06 / 650 |
| Size / Dimension: | Square - 2.220" x 2.220" (56.40mm x 56.40mm) |
| NEMA Frame Size: | 23 |
| Diameter - Shaft: | 0.250" (6.35mm) |
| Length - Shaft and Bearing: | 0.813" (20.64mm) |
| Mounting Hole Spacing: | 1.856" (47.14mm) |
| Termination Style: | Connector |
| Operating Temperature: | - |
| Coil Resistance: | 1.5 Ohms |
| Features: | Round Shaft |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 |
Current price of 23KM-K349U is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
STEP MOTOR HYBRID BIPOLAR 3.3V
PANDRIVE NEMA24, 48V, 3.1NM
PERMANENT MAGNET STEPPER MOTOR
STEP MOTOR HYBRID UNIPOLAR 24V
DC DC CONVERTER 15V 40W
DC DC CONVERTER 15V 15W
SMB MALE R/A CRIMP; 50 OHMS