
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PANdrive™ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Hybrid |
| Coil Type: | Bipolar |
| Voltage - Rated: | 2VDC |
| Current Rating (Amps): | 2 A |
| Steps per Revolution: | 200 |
| Step Angle: | 1.8° |
| Accuracy: | ±5% |
| Torque - Holding (oz-in / mNm): | 31.16 / 220 |
| Size / Dimension: | Square - 1.654" x 1.654" (42.00mm x 42.00mm) |
| NEMA Frame Size: | 17 |
| Diameter - Shaft: | 0.197" (5.00mm) |
| Length - Shaft and Bearing: | 0.945" (24.00mm) |
| Mounting Hole Spacing: | 1.220" (31.00mm) |
| Termination Style: | Connector |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 50°C |
| Coil Resistance: | 1 Ohms |
| Features: | Integrated Controller, Flatted Shaft |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 |
Current price of PD42-1-1370-TMCL is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
PERMANENT MAGNET STEPPER MOTOR
STEPPER MOTOR HYBRID BIPOLAR 24V
STEPPER MOTOR
PANDRIVE NEMA17, 24V, 0.22NM
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE
CONN RCPT 10POS 0.05 GOLD SMD
DC DC CONVERTER 18.5V 75W