NHD-0208AZ-FSW-GBW-33V3
Manufacturer
Newhaven Display, Intl.
VIGOR # :
Description
LCD MOD 16DIG 8X2 TRANSFLECT WHT
Catalog
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
DataSheet
NHD-0208AZ-FSW-GBW-33V3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Characters:16
Display Format:8 x 2
Character Format:5 x 8 Dots
Display Type:STN - Super-Twisted Nematic
Display Mode:Transflective
Character Size:4.75mm H x 2.95mm W
Outline L x W x H:40.00mm x 35.40mm x 13.50mm
Viewing Area:30.40mm L x 13.90mm W
Backlight:LED - White
Voltage - Supply:3.3V
Dot Size:0.55mm W x 0.55mm H
Interface:Parallel
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C